Ogrzewanie na podczerwień – dlaczego jest efektywne i jakie wybrać?

Ogrzewanie elektryczne domu z zastosowaniem paneli grzewczych stanowi coraz chętniej wybierany rodzaj ogrzewania stałego. To alternatywa dla domów i mieszkań w których nie ma podłącza gazu, a także dla osób, które chcą zamienić np. stary piec typu CO na nowoczesne ogrzewanie, łatwe w obsłudze i efektywne.

Panele na podczerwień – innowacja w polskich domach
Panele na podczerwień dostępne na rynku wykazują podobne działanie w zakresie efektywności ogrzewania. Ich zaletą jest łatwość obsługi i fakt, że szybko dostarczają ciepła, co ma znaczenie w sytuacji osób, które z różnych powodów przez większość dnia pozostają poza domem. Mając ogrzewanie w formie podczerwieni mogą po powrocie do domu szybko uzyskać komfortowe ciepło.
Zaletą jest również możliwość zadbania o kwestie zdrowotne, ponieważ panele nie powodują unoszenia się powietrza jak tradycyjne kaloryfery. W efekcie nie dochodzi do ruchów powietrza i drobinek kurzu w nim zawartych, co jest niekorzystne zwłaszcza dla alergików.

Jaki rodzaj ogrzewania na podczerwień wybrać: ogrzewanie na podczerwień czy ogrzewanie podczerwienią wspierane przez konwekcje?
W tradycyjnych panelach na podczerwień mamy do czynienia z samym ogrzewaniem. Jego działanie opiera się na przekazywaniu ciepła meblom, ścianom i podłodze, która znajduje się w domu. Następnie – w drugiej fazie – ciepło to zostaje odczuwane przez ludzi. Co istotne, tego typu ogrzewanie nie sprawdzi się np. w starych, słabo izolowanych mieszkaniach, które nie posiadają ocieplenia. W efekcie otrzymywane rachunki będą znacznie większe, ponieważ konieczne jest umiejscowienie dodatkowych paneli o większej mocy grzewczej i używanie ich w większej ilości, co także przekłada się na kwestie finansowe. Z kolei w dobrze ocieplonych budynkach panele grzewcze działają w pełni efektywnie, dzięki czemu są polecaną formą uzyskiwania ciepła. Zużycie energii nie jest wówczas tak wysokie, co powoduje, że również opłaty z tego tytułu nie są tak mocno obciążające dla domowego budżetu.
Z kolei ogrzewanie na podczerwień wspierane przez konwekcję jest dużo bardziej efektywne i komfortowe w porównaniu do samej podczerwieni. Przede wszystkim konwencja powoduje szybsze i bardziej czułe działanie na zmianę temperatury otoczenia z nocnej na dzienną. Z kolei podczerwień powoduje, że wewnątrz odczuwa się komfortowe ciepło, unoszczące się w każdym z pomieszczeń. Zaletą są równie znacznie efektywniej działające grzejniki, które działają sprawniej i pobierają mniej energii. Oznacza to też mniejsze wydatki na prąd w zakresie kosztów jakie ponosi się na ogrzewanie domu w całym sezonie grzewczym.