Co warto wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień?

W ostatnich latach szturmem do polskich domów wszedł system ogrzewania na podczerwień. Ze względu na całkowicie inną zasadę działania, aniżeli ma to miejsce w przypadku klasycznych rozwiązań funkcjonowanie podczerwieni dla wielu osób nie jest jasne. Poniżej wyjaśnimy czym jest podczerwień oraz jakie posiada walory.

Nowoczesne panele grzewcze na podczerwień

Panele grzewcze na podczerwień, czy też panele infrared to wysokiej klasy urządzenia posiadające zdolność konwersji energii elektrycznej na promieniowanie podczerwone. Omawiane promieniowanie to nic innego, jak posiadające energię fale o określonej długości, które w chwili kontaktu z ciałem stałym tj. ścianami i elementami umeblowania przekształcają się w energię cieplną. Oznacza to, że panel infrared nie wytwarza ciepła.

Jest to podstawowa cecha odróżniające nowoczesne, wykorzystujące podczerwień technologie od takich tradycyjnych systemów grzewczych, jak grzejniki radiacyjne lub grzejniki konwekcyjne. W przeciwieństwie do paneli infrared tradycyjny grzejnik jest bezpośrednim źródłem ciepła, które następne przekazywane jest do otoczenia. Niestety ten sposób przekazywania energii cieplnej nie należy do najefektywniejszych.

Zalety korzystania z infrared

Ogrzewanie domu za pomocą promieniowania infrared wiąże się z określonymi korzyściami. Jedną z najczęściej przytaczanych zalet tego rodzaju systemu rozprowadzania ciepła jest jego bardzo wysoka efektywność. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników panele nagrzewają elementy wyposażenia, a nie powietrze. Dzięki temu energia cieplna jest rozprowadzana równomiernie.

Kolnym aspektem jest szybkość odczuwania komfortu termicznego. Stosując panele grzewcze na podczerwień każdorazowo uzyskujemy wyższą temperaturę odczuwalną, aniżeli rzeczywistą. W praktyce daje to możliwość obniżenia temperatury wewnątrz mieszkania bez utraty komfortu termicznego. Dzięki temu możemy obniżyć poziom zużywanej energii elektrycznej, a tym samym rachunków.

Warto nadmienić, że ogrzewanie elektryczne w postaci paneli infrared jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla osób ze względu na alergię na roztoczona. Pamiętajmy, ze względu na sposób rozprowadzania energii cieplnej wewnątrz pomieszczenia nie musimy zmagać się ze zbędnym ruchem powietrza. Dzięki temu wszystkie alergeny pozostają uziemione i nie wpływają negatywnie na komfort mieszkańców. Czy to wszystko, co należy wiedzieć?

Rachunki za prąd

Chociaż infrared charakteryzuje się wyższą efektywnością, aniżeli klasyczne ogrzewanie elektryczne, to musimy być świadomi, że w pewnych okolicznościach przejście na tę technologię będzie wiązać się ze wzrostem rachunków za prąd.