Nowoczesne ogrzewanie domu

Postęp technologiczny dotyka niemalże każdego aspektu naszego życia. Zmiany nie ominęły m.in. technologii rozprowadzania energii cieplnej w domach. Przez dekady do najpopularniejszych sposobów ogrzewania mieszkań w Polsce zaliczyć można było m.in. grzejniki radiacyjne oraz konwekcyjne. Obecnie rosnącym zainteresowaniem klientów cieszą się panele grzewcze na podczerwień. Czym się wyróżniają panele?

Nowoczesne sposób na ogrzanie mieszkania

Z pewnością wykorzystujące promieniowanie podczerwone panele grzewcze to jedna z najciekawszych, powszechnie dostępnych opcji zakupowych wśród systemów dystrybucji energii cieplnej. Panel na podczerwień działa na diametralnie innych zasadach, aniżeli inne popularne w Polsce technologie. Ma to bezpośredni wpływ na oferowane walory użytkowe. Na jakiej zasadzie działają omawiane panele grzewcze?

Przede wszystkim w odróżnieniu od klasycznych rozwiązań promienniki energii nie ogrzewają otaczającego jej otoczenia. Panel wytwarza fale o określonej długości, które przenoszą energię wewnątrz pomieszczenia. W chwili kontaktu naładowanej fali z ciałem stałym następuje jej zmiana w energię cieplną, która jest wchłaniana przez napotkany obiekt. W skrócie oznacza to, że promieniowanie nagrzewa jedynie elementy wyposażenia.

Jest to całkowicie odrębny sposób funkcjonowania, aniżeli w przypadku grzejników konwekcyjnych, radiacyjnych lub nadmuchowych. Stare systemy polegały na przekazywaniu przez nie energii cieplnej do powietrza. W praktyce oznaczało to, że pomieszczenie było nagrzewane powili i nierównomiernie. W dodatku różnice w temperaturze powietrza prowadziły do jego ruch, co rodziło kolejne konsekwencje.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie domu za pomocą podczerwieni niesie ze sobą szereg korzyści. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m.in. równomierne ogrzewanie przestrzeni . Jest to możliwe nie dzięki rozprowadzaniu energii do przestrzeni, tylko ze względu na jej bezpośrednią absorpcję przez elementy wyposażenia mieszkania. Do innych zalet zaliczyć można m.in. obniżenie wymaganej temperatury do osiągnięcia komfortu termicznego.

W praktyce oznacza to, że przy niższej temperaturze (w związku z tym również mniejszym nakładem energii) możemy doświadczyć komfort termiczny. System jest również zalecany dla alergików ze względu na brak ruchu alergenów w powietrzu. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to ogrzewanie elektryczne. W związku z tym należy liczyć się ze wzrostem rachunków za energię. Ponadto system nie może być wykorzystany do podgrzewania wody użytkowej.